Model PVS60085MR
PVS Series
600V / 8.5A / 3kW Programmable DC Power Supply
Name Qty Last Updated
SEFRAM 2 2026-05-14
TESTEQUITY 2 2026-05-13
DIGI-KEY 4 2026-05-13
RS Europe 1 2026-05-06
Overview
The PVS10005, PVS60085, and PVS60085MR programmable DC power supplies offer clean output power up to 5.1 kW, excellent regulation, and fast transient response time characteristics in an industry-leading 2U package. These power supplies provide many useful features such as high-programming resolution, multiple remote interfaces for test systems, and a built-in SAS (solar array simulator) function to generate PV (photovoltaic) I-V curves.
  • Compact, high power density, 2U package
  • Output up to 1000V/5A (PVS10005) and 600V/8.5A (PVS60085 & PVS60085MR)
  • Model PVS60085MR is multi-ranging, allowing any combination of the rated voltage and current up to 3000 W
  • Convenient single-phase AC input configuration
  • Bright VFD display
  • High voltage and current resolution of 100 mV, 0.1 mA (PVS10005) or 10 mV, 0.2 mA (PVS60085 & PVS60085MR)