Model HVL600300
HVL Series
600V / 300A / 6kW Programmable DC Electronic Load
Name Qty Last Updated
NEWARK 1 2026-05-13
DIGI-KEY 1 2026-05-13
Overview
The HVL Series DC Electronic Loads offer a wide operating voltage up to 1000 V and high power density providing 6 kW in a 5U form factor. In addition to CC/CV/CR/CW operating modes, the HVL Series features continuous, pulse, and toggle transient operation. Up to 10 identical HVL Series models can be combined in parallel to increase total sink capabilities to 60 kW.
  • High power density up to 6 kW in a 5U form factor
  • CC/CV/CR/CW operating modes
  • Continuous, pulse, and toggle transient operation
  • Transient mode speed up to 10 kHz in CC mode